Co warto wiedzieć o patelniach z żeliwa??>

Patelnie żeliwne - https://ostry-sklep.pl/patelnie-zeliwne - od lat cieszą się ogromnym uznaniem użytkowników. Swoja sławę zawdzięczają przede wszystkim trwałości - zakup patelni z żeliwa jest bez wątpienia inwestycją na długie lata. Jednak nie można zapomnieć, że jej żywotność jest zależna przede wszystkim od sposobu użytkowania.


Odpowiednie mycie

Do mycia patelni wykonanej z żeliwa nie należy używać silnych detergentów; wystarczy delikatny środek czyszczący, na przykład łagodny płyn do naczyń. Taka patelnia nie nadaje się również do mycia w zmywarce - czyszczenie należy przeprowadzać tylko i wyłącznie ręcznie. Warto zaznaczyć, że w tym celu nie powinno używać się ostrych gąbek i tak zwanych "drapaków" - w ten sposób można nieodwracalnie uszkodzić jej powierzchnię, co będzie skutkowało przywieraniem potraw.


Odpowiednie temperatury smażenia

Patelnie z żeliwa nie są przystosowane do nagłych zmian temperatur - nie dozwolone jest więc na przykład zalewanie rozgrzanej patelni zimną wodą. Trzeba też pamiętać, że mają one tendencję do szybkiego nagrzewania się; smażąc należy więc dostosować odpowiednią wielkość ognia - tak, by naczynie nie rozgrzało się zbyt szybko i zbyt mocno. Warto także zwrócić uwagę na to, by boki patelni nie ulegały niepotrzebnemu nagrzewaniu.


Tags: