Blat drewniany - co warto wiedzieć przed zakupem??>

Blat drewniany to piękny, elegancki, miły w dotyku powiew natury w kuchni. Decydując się na blat drewniany do kuchni, warto wybrać odpowiedni rodzaj drewna, a także poznać wszystkie wady i zalety blatów drewnianych.

Blaty kuchenne drewniane mogą być wykonane z drewna litego lub z drewna klejonego. Blat z drewna litego charakteryzuje się tym, że widoczne są na nim naturalne słoje i nierówności, natomiast blat drewniany klejony składa się z idealnie przylegających, oszlifowanych lameli. Blat klejony jest dużo bardziej praktyczny i trwały, ponieważ jest twardszy, nie wypacza się, nie pęcznieje i nie pęka.

Blaty kuchenne drewniane narażone są na działanie różnych szkodliwych dla drewna warunków. Pod wpływem wysokiej temperatury na drewnie mogą rozbić się odbarwienia, ponadto jak wiadomo, drewno jest łatwopalne. Blat drewniany bardzo łatwo można porysować lub poplamić, o co szczególnie nie trudno w kuchni, wśród noży, widelców, soków, tłuszczów i kawy.
Jest jednak druga, jaśniejsza strona medalu, drewno ma to do siebie, że łatwo podlega obróbce, można je dowolnie docinać, szlifować czy malować, dlatego nawet w razie głębokiego zarysowania czy brzydkiej plamy, zawsze można blat poddać renowacji i znowu cieszyć się pięknym drewnem w kuchni.

Blaty kuchenne drewniane będą przez lata cieszyć oczy i wywoływać zazdrość wśród gości, pod warunkiem, że będą odpowiednio pielęgnowane. Nie wolno dopuszczać do ich przegrzewania, kroić można tylko i wyłącznie na przeznaczonych do tego deskach a ponadto należy regularnie je impregnować.

Tags: