Wyposażenie łazienek - wskazówki

Jednym z centralnych pomieszczeń w każdym mieszkaniu jest łazienka. Pomieszczenie to ma szereg ważnych funkcji i choć z reguły przywiązujemy wagę przede wszystkim do jej użyteczności i funkcjonalności, to jednak względy estetyczne są coraz częściej brane pod uwagę podczas aranżacji łazienki. Jakiego rodzaju wyposażenie łazienkowe powinniśmy posiadać? Czym kierować się podczas wyboru? Jakie elementy są najważniejsze podczas planowania wyglądu i stylu naszej łazienki?


Planując aranżację łazienki oraz dobierając wyposażenie łazienek powinniśmy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć jakie pole manewru mamy. Wszystko zależy tu oczywiście od wymiarów naszej łazienki - jej wielkości, położenia, a także wysokości. W przypadku dużych i przestronnych łazienek wybór mamy ogromny i możemy wyposażyć ją praktycznie w każdy rodzaj łazienkowego sprzętu, o jakim marzymy. Gorzej, kiedy łazienka w naszym mieszkaniu jest niewielka. Wówczas musimy wypracowywać pewne kompromisowe rozwiązania pomiędzy funkcjonalnością, estetyką, a komfortem użytkowania.

Przede wszystkim w mniejszych łazienkach trudniej jest zamontować dużą i przestronną wannę. Oczywiście czasem da się to zrobić (wybierając np. mniejszą wannę narożną), jednak często okazuje się, że takie rozwiązanie jest mało komfortowe dla użytkowników, a także niespecjalnie korzystnie się prezentuje. Łazienka nie powinna być klitką, w której z trudnością możemy się obrócić, powinniśmy mieć tu pewną swobodę i przestrzeń - nawet w łazience małej.

W przypadku niewielkich łazienek niemal naturalnym rozwiązaniem staje się postawienie na wygodne kabiny prysznicowe, które zajmują niewiele miejsca, prezentują się bardzo ciekawie, a oprócz tego pozwalają na oszczędność wody.

Również wybór odpowiednich płytek ściennych i podłogowych ma ważne znaczenie w odniesieniu do małych i dużych łazienek. Kolorystyka ma tutaj istotne znaczenie i może wpłynąć na ogólny odbiór estetyczny naszej łazienki wizualnie powiększając ją lub ją zmniejszając.

Oprócz tego pewne różnice występują na poziomie różnych modeli łazienkowego wyposażenia. Do większej łazienki możemy wziąć duże lustra, również rozmiar sprzętu łazienkowego (np. pralki czy suszarki) nie odgrywa tutaj większego znaczenia. W przypadku mniejszych łazienek musimy liczyć się z tym, że nawet zbyt duży rozmiar zwykłego elementu wyposażenia może negatywnie odbić się na ogólnym wrażeniu estetycznym. Sprzęt łazienkowy powinniśmy więc dobierać z umiarem i pewnym wyczuciem.

Oczywiście dobór wyposażenia łazienek nie jest sprawą prostą, często musimy poświęcić wiele godzin, aby wśród najróżniejszych produktów w sklepach ze sprzętem łazienkowym odnaleźć te, które idealnie będą pasować do naszego mieszkania. Warto jednak poświęcić ten czas i dokładnie przeanalizować różne rozwiązania, które mogą wpłynąć na estetykę, funkcjonalność oraz komfort naszej łazienki. Decyzje o wyborze płytek, kabiny prysznicowej, luster, czy innego sprzętu łazienkowego podejmujemy tylko raz, jednak skutki tego wyboru odczuwać będziemy przez kolejne lata. Warto więc dobierać elementy wyposażenia łazienki w sposób świadomy kierując się tu zasadą stylistycznej zgodności oraz dopasowania do warunków przestrzennych.