Jakie duże donice sprawdzą się w ogrodzie??>

Duże donice mogą być wspaniałym dodatkiem do ogrodu. Jakie rośliny można w nich zasadzić? Jak wybrać odpowiednie duże donice w uniwersalnej formie do ogrodu? Doradzamy!

Jakie rośliny nadają się do dużych donic?

W dużych donicach można zasadzić wiele różnych rodzajów roślin, dlatego też znakomicie nadają się one do realizacji różnych rodzajów projektów ogrodowych. Kiedy warto zdecydować się na duże donice na rośliny?

Drzewa i krzewy

Można posadzić w nich mniejsze krzewy oraz drzewa ozdobne, takie jak klony japońskie lub karłowate drzewa iglaste, bukszpan, ostrokrzew lub jałowiec, a także kwitnące krzewy, takie jak hortensje, azalie lub kamelie.

Trawy ozdobne

Do dużych donic świetnie nadają się też trawy, takie jak trawa pampasowa lub miskant, które znakomicie wyglądają w nowoczesnych aranżacjach.

Byliny

Można wykorzystać w nich między innymi piwonie, liliowce, powojniki, aby wspomnieć tylko o paru z nich.

Rośliny tropikalne

Takiego rodzaju rośliny wymagają odpowiedniej przestrzeni, więc duże donice sprawdzą się wtedy najlepiej. Przykładowo mogą być to palmy, bananowce, figi.

Zioła i warzywa

Wiele ziół i warzyw może można również uprawiać w dużych doniczkach zamiast bezpośrednio w gruncie, na przykład mogą być to sałata, pomidory, papryka, bazylia, mięta i rozmaryn.

Drzewa owocowe

Karłowate drzewa owocowe, takie jak cytrusy czy jabłonie, można uprawiać w dużych doniczkach na tarasach lub balkonach.

Oczywiście, to jedynie parę pomysłów, ponieważ w dużych donicach na rośliny można również posadzić innego rodzaju gatunki, dlatego też mają one bardzo szerokie zastosowanie w różnych aranżacjach ogrodowych.

Jak wybrać odpowiednie duże donice?

Wybierając duże donice do swojego ogrodu, trzeba w szczególności wziąć pod uwagę ogólny projekt ogrodu, rośliny, a także właściwości materiału, z którego wykonana jest donica. 

Warto także zwrócić uwagę na to, czy doniczki mają odpowiedni drenaż i są umieszczone w miejscach, które otrzymują odpowiednią ilość światła słonecznego dla uprawianych roślin, ponieważ wtedy będą mogły one dobrze rosnąć.

Najważniejsze czynniki przy doborze dużych doniczek na rośliny to:

Wymiary donicy – trzeba sprawdzić ich wymiar, w tym wysokość, szerokość i głębokość albo średnicę, aby dopasować je do konkretnych rodzajów roślin oraz miejsc, w których mają być one umieszczona.

Materiał donicy – takie donice produkuje się z różnych materiałów, na przykład z plastiku, metalu, drewna, kompozytów, kamienia czy też z betonu, dlatego konieczne jest uwzględnienie ich właściwości.

Budowa donicy – duże donice mogą mieć wewnętrzne wkłady ułatwiające sadzenie w nich roślin, gdy nie mają one dużego systemu korzeniowego. Także dobra donica powinna mieć otwory drenażowe, co pozwala na odprowadzanie nadmiaru wilgoci.

Styl donicy – donice duże są oferowane w różnych stylach, na przykład tradycyjnym, nowoczesnym czy loftowym, więc warto też uwzględnić ich wygląd, aby dopasować je do konkretnego miejsca.

Biorąc pod uwagę poniższe czynniki, można wybrać najlepsze donice w dużym rozmiarze przeznaczone narożne rodzaje roślin!

Tags: